Vianočná pôžička

Pôžička na vianoce

Počas vianočných sviatkov ľudia najviac obdarovávajú svojich blízkych, priateľov aj rodinu. Je to obdobie počas ktorého sa ľudia najviac zadlžujú a na darčeky sú ochotní si aj požičať.  Dostupnosť peňazí robí ľudí ľahkovážnymi, niektorí si požičiavajú bez rozmyslu, bez uváženia, čo to urobí s ich rozpočtom. Nerozmýšľajú, či danú vec skutočne potrebujú, či ju využijú, či bude užitočná.

Banky požičajú skoro každému

Banky ale aj nebankovky sa rozhodli ponúknuť pôžičku hádam každému. Ako keby ani neboli žiadne kritériá. Vybraťsi môžete s rôznych druhov pôžičiek, ktoré sú dostupné aj cez internet. A k tomu celý svet pôžičiek dopĺňajú nebankové spoločnosti, požičiavajúce akúkoľvek sumu bez toho, že by skúmali finančnú situáciu budúceho dlžníka.

vianocna-pozicka

V takej situácii sa dobre darí aj podvodníkom, ktorí svoje zmluvy o pôžičke dopĺňajú odstavcami písanými drobným písmom a z dlžníka sa rýchlo môže stať bezdomovec. Schopnosť splácať svoje dlhy je ovplyvňovaná aj takými “vzdialenými” udalosťami, ako je zmena kurzu eura voči svetovým menám alebo menám okolitých štátov, ktoré používajú svoju národnú menu.

Preto sledujte finančné správy a dávajte pozor, či firme, kde pracujete, nehrozia ekonomický problémy a prípadné prepúšťanie zamestnancov.

Akú pôžičku si zobrať

Pri rozhodnutí zobrať si pôžičku starostlivo uvážte kúpu, ktorú budete pôžičkou financovať a podmienky, ktoré sa k pôžičke viažu. Nie je to len samotný úrok, ale aj všetky poplatky, ktoré počas splácania pôžičky zaplatíte. A prípadné sankcie, ak sa dostanete so splácaním do omeškania.

Rozhodujúca môže byť niekedy aj rýchlosť poskytnutia pôžičky, jednu napríklad  vybavíte aj online a bez čakania. Pretože pri niektorých nákupoch aj tu platí staré známe: Kto rýchlo dáva, dvakrát dáva. A malá rada na záver: Na pôžičku si kupujte len takú vec, ktorá má životnosť dlhšiu, ako je doba splácania pôžičky.